Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Zmiany są częścią życia każdej firmy, zwłaszcza te dotyczące identyfikacji, tożsamości i usług. Jak zmieniło się asperIT i czego możesz się spodziewać? Czy to jeszcze to samo asperIT? Czy nadal zajmujemy się neuroróżnorodnością? Sprawdź poniżej! 

Rusza nowa odsłona asperIT 

Zacznijmy od naszej strony www.asperIT.com. Jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie naszych klientów biznesowych, dla których ważna jest struktura informacji. Dotychczas działania asperIT ukierunkowane były głównie na działalność non-profit Fundacji asperIT, gdzie skupialiśmy się na aktywizacji zawodowej osób w spektrum autyzmu do podjęcia pracy w branży IT. Nie do końca jednoznaczne było dla naszych odbiorców, że obok Fundacji wyrosła komercyjna spółka asperIT.com, która stanowi jedno ze źródeł finansowania działalności Fundacji. Spółka powstała w 2019 roku z trzech podstawowych powodów: 

  1. Polscy pracodawcy nie dostrzegali talentów i potencjału osób w spektrum autyzmu, które odbierały kompleksowe przygotowanie w Fundacji. Postanowiliśmy więc zatrudnić ich sami w charakterze testerów oprogramowania.
  2. Fundacja asperIT ma udziały w spółce, co oznacza, że część zysków uzyskanych z usług świadczonych przez asperIT.com wykorzystywana jest do dalszego, bezpłatnego wspierania i aktywizacji osób w spektrum autyzmu do podjęcia pracy zawodowej w branży IT.
  3. Obecnie rośnie zapotrzebowanie na neuroróżnorodność w zespołach, w tym programistycznych i testerskich. Pracodawcy nie mają jednak skąd czerpać rzetelnej wiedzy i doświadczeń, w jaki sposób przygotować swój zespół i procesy w firmie na współpracę z neuroróżnorodnymi pracownikami, jak zmieniać kulturę organizacji oraz jak właściwie wspierać rozwój pracowników w spektrum autyzmu.. 

Nowa strona ma więc dostarczyć niezbędnych informacji o świadczonych usługach i rozgraniczyć jednoznacznie, które działania prowadzi Fundacja, a które przypisane są do spółki. Wraz z uruchomieniem nowej strony, odświeżeniu uległa warstwa komunikacji wizualnej. Od teraz strona jest bardziej przyjazna, czytelna i lepiej dostosowana do potrzeb osób neuronietypowych.

Symbolika – co się zmieniło?

Komunikacja wizualna stanowi bardzo ważną część komunikacji niewerbalnej, również z osobami neuronietypowymi, które w odmienny sposób interpretują symbole i znaki. W toku współpracy z beneficjentami i beneficjentkami Fundacji asperIT zauważyliśmy potrzebę zmiany zarówno symbolu asperIT, jak i kolorystyki i typografii.

Dotychczasowy symbol przedstawiający puzzel, który przez wiele osób w spektrum nie jest akceptowany jako symbol autyzmu, został zamieniony na koło. Koło symbolizuje przede wszystkim doskonałość, dynamikę i postęp. A dynamika i postęp to najważniejsze elementy pracy z osobami w spektrum autyzmu. Stanowią one koło zamachowe nowoczesnego i efektywnego zespołu, w tym w branży IT. Przez naszą nową faviconę (a do potęgi IT), chcemy wyrazić, że neuronietypowość jest pożądaną cechą w nowoczesnych zespołach w branży IT i może budować ich potęgę.

Technologiczny fundament asperIT.com

Chcieliśmy podkreślić nasz technologiczny fundament również w warstwie typograficznej. Przy tworzeniu logotypu pozostaliśmy więc z klasycznym krojem Ubuntu: estetycznym, bezszeryfowym, który wyróżnia się doskonałą czytelnością nawet przy niewielkich rozmiarach (np. podczas czytania na urządzeniach mobilnych). Font jest powiązany z dystrybucją systemu operacyjnego Ubuntu, co podkreśla technologiczny background spółki asperIT.com.

Zmianie uległa również kolorystyka. Na podstawowy kolor wykorzystywany w logo i fontach wybraliśmy kolor ciemno-szary. Zwiększa on czytelność fontów, zachowując przy tym wyrazistość, co ułatwia czytanie tekstów i podkreśla opanowanie oraz spokój.

Jak zmieniły się kolory?

Wybraliśmy również dwa kolory, którymi będziemy wyróżniać dwie podstawowe sfery działalności spółki asperIT.com:

Kolorem zielonym oznaczane będą te aspekty działalności, które dotyczą usług IT – w szczególności testowania oprogramowania;

Kolorem pomarańczowym oznaczane będą te aspekty, które dotyczą wspierania pracodawców w tworzeniu miejsc pracy przyjaznych osobom neuronietypowym, ze szczególnym naciskiem na zatrudnianie osób w spektrum autyzmu.

Zielony kolor symbolizuje zielone światło dla pracy z osobami neuronietypowymi, które dają nasi partnerzy biznesowi korzystający z usług testerskich, a w przyszłości również programistycznych.

Ciepły kolor pomarańczowy symbolizuje budowanie przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni zawodowej w firmach w Polsce, które z naszą pomocą będą rozszerzały swoje zespoły o osoby neuronietypowe. To nie tylko przygotowanie bezpiecznego i komfortowego stanowiska pracy, ale również wsparcie rozwoju zespołów projektowych poprzez odpowiedni coaching, programy tutoringowe oraz mentoring kadry managerskiej.

Sprawdź co możemy razem zdziałać w obszarze IT lub neuroróżnorodności

Pobierz nasz informator

Pobierz w j.polskimDownload in English