Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Automatyzacja testów. Czym zajmuje się tester automatyzujący?

Tester automatyzujący to osoba, która operuje szeregiem narzędzi pozwalających na szybkie i kompleksowe testowanie danego oprogramowania za pomocą licznych zmiennych. Jego działania mogą być nieocenione dla weryfikacji jakości danego programu i stworzeniu skutecznej informacji zwrotnej, co jest do poprawy. Tego typu ekspert może mieć także nieoceniony wkład w optymalizację innych procesów związanych z oprogramowaniem – jego doświadczenie jest bardzo cenne w ewaluacji projektów i optymalizowaniu tworzenia nowych rozwiązań.

Kim w zasadzie jest tester automatyzujący?

Automatyzacja testów to procedura, która pozwala na wykonywanie wielu różnych testów, mających na celu jak najsprawniejsze i najbardziej szczegółowe przeanalizowanie interakcji zachodzących pomiędzy systemem, a np. użytkownikiem. Tester automatyzujący to osoba, która na początku wyznacza potencjalne obszary testowe, przygotowuje odpowiednie (automatyczne) narzędzia do przetestowania ich funkcjonowania, a także przygotowuje analizę i wnioski na temat działania danego programu. Może to być tester aplikacji webowychtester aplikacji mobilnych lub osoba specjalizująca się w dowolnym obszarze weryfikacji działania oprogramowania, posiadająca jednocześnie bogatą wiedzę na temat tego, w jaki sposób przygotować zautomatyzowane procedury testowe. Jego wkład w poprawę działania oprogramowania to m.in. szereg testów, które przeprowadzane są syntetycznie – bez interwencji testera manualnego, sprawdzających ogromną ilość zmiennych w bardzo krótkim czasie. Może to potencjalnie znacząco ograniczyć koszt procedur testowych i czas ich wykonania.

Tester automatyzujący – czy jego działania są warte swojej ceny?

Opłacenie testera automatycznego wymaga większego zaplecza finansowego niż testera manualnego. Jednak pamiętajmy, że jego praca często ma większą wartość – nie przeprowadza on sam procedury testowej, a stwarza warunki do przeprowadzania licznych operacji tego typu – w warunkach długoterminowych jego usługi mogą być więc bardzo wartościowe. Tego typu specjalista posiada często bardziej zaawansowane kompetencje, przez co łatwiej mu jest komunikować się z zespołem programistów i przedstawiać swoje uwagi. Ma to jednak swoją cenę. Firmy zajmujące się outsourcingiem testów oprogramowania, które posiadają w swoich szeregach tego typu specjalistów, świadczą swoje usługi drożej niż te, bazujące na testerach manualnych. Wdrożenie testów automatycznych powinno być więc poprzedzone analizą, czy taka operacja się opłaca.

Tester automatyzujący – zawód o ogromnym potencjale rynkowym?

Zapotrzebowanie na testerów automatycznych jest dosyć spore. Jednak konieczność przyswojenia wiedzy z różnych aspektów IT i samodzielna zdolność do programowania, stwarza spore bariery wejścia w ten sektor. Testerami automatycznymi zostają osoby, które dobrze radzą sobie z analizami rozwijanego oprogramowania, dysponują umiejętnościami z dziedziny testów manualnych – w głównej mierze na tym doświadczeniu bazować będą procedury automatyczne, a także wykazują się ogromną uważnością i wrażliwością na szczegóły.