Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Według danych raportu DESI opublikowanego przez Komisję Europejską w UE brakuje ponad 600 tysięcy programistów. W samej tylko Polsce niedobory kadrowe szacuje się na ok. 50 tys. pracowników IT. Rocznie kierunki związane z IT kończy w Polsce nie więcej niż 12-14 tys. absolwentów. Deficyt będzie stale się powiększać. Gdzie więc szukać pracowników z odpowiednimi predyspozycjami?

Osoby w spektrum autyzmu w branży IT?

Technologia w wielu dziedzinach dawno prześcignęła możliwości ludzkiego umysłu, w ostatnich latach postęp w dziedzinie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji jest tak ogromny, że wiele prostych zadań już teraz udało nam się zautomatyzować. Nie oznacza to jednak, że maszyny posiadły umiejętność abstrakcyjnego myślenia czy odkryły tajniki kreatywności. Komputery potrafią wykonywać powtarzalne zadania szybko i dokładnie. Człowiek z kolei zdolny jest do interpretacji bodźców, myślenia wizualnego i rozwiązywania problemów z którymi nigdy wcześniej nie miał styczności.

Osoby w spektrum autyzmu łączą te dwa wydawać by się mogło odległe od siebie światy, co docenia coraz większa ilość pracodawców na świecie. Jednym z ciekawszych przykładów wykorzystania tych unikatowych cech jest zatrudnianie ich przy analizie satelitarnych zdjęć wywiadowczych w izraelskiej armii. Jednostka 9900 zatrudnia osoby, które według przełożonych cechują się “supermocami” – potrafią analizować wiele pozornie podobnych obrazów i wychwytywać bardzo niewielkie różnice, które są źródłem ważnych danych wywiadowczych. Sukces jednostki 9900 otworzył drzwi wielu izraelczykom z diagnozą autyzmu – z końcem 2021 roku, w jednostce tej pracowało 70 osób w spektrum autyzmu, natomiast w całej armii izraelskiej – 200 takich pracowników. Do końca 2022 roku, ma być ich aż 500. Zatrudnienie ma obejmować nie tylko analizę zdjęć satelitarnych, ale również dziedzinę, z której armia izraelska słynie na całym świecie – cyberbezpieczeństwo. Izrael to nie jedyny kraj, który dostrzega potencjał pracowników w spektrum autyzmu – w Polsce również funkcjonują firmy, które pomagają im wykorzystać swój potencjał na rynku pracy.

Osoby autystyczne: inne potrzeby, inne korzyści z zatrudnienia

Autyzm to spektrum, które objawia się w różnym stopniu. Oznacza to, że osoby z takim zaburzeniem mogą być wysoko funkcjonujące w społeczeństwie, ale mogą również przejawiać duże problemy z komunikacją werbalną czy nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji międzyludzkich.

To, co zrobiła izraelska armia to nie tylko wykorzystanie niezwykłych cech osobowości osób z autyzmem, ale przede wszystkim rozpoznanie ich potrzeb i dostosowanie do nich stanowiska pracy. Proces szkolenia osób w spektrum autyzmu różni się bowiem od standardowego szkolenia. Oprócz przedstawicieli armii, biorą w nim udział specjalnie przygotowani terapeuci. Pomagają oni przystosować się autystycznym kandydatom do ekspozycji na nowe stresory, w tym odpowiedzialności za samą pracę czy chociażby dojazdu autobusem z domu do bazy wojskowej.

Wielu pracodawców nie rozpoznaje szczególnych potrzeb osób w spektrum autyzmu w miejscu pracy, co prowadzi do stresu i niewykorzystania ich zdolności we właściwy sposób. Program szkoleń i terapii prowadzony przez izraelską armię trwa pół roku, po których kandydaci sami decydują czy są gotowi do służby.

Sektor prywatny zauważa osoby w spektrum autyzmu

Bliskowschodnie wojsko zdaje się zyskiwać przewagę rozpoznając nowe pola ekspertyzy osób w spektrum autyzmu. Skrupulatność, zdolność do wykonywania powtarzalnych, wymagających skupienia zajęć i wychwytywania najdrobniejszych różnic czy podobieństw to zestaw cech, które sprawdzają się również w cyberbezpieczeństwie i innych obszarach branży IT. Zauważają to również pracodawcy sektora prywatnego, którzy coraz chętniej zatrudniają specjalistów w spektrum autyzmu między innymi do testowania oprogramowania. Tacy pracownicy, podobnie jak ich koledzy w izraelskiej armii, wymagają szkolenia pod okiem doświadczonych specjaistów.

Taką działalnością na polskim rynku pracy zajmuje się firma asperIT.com, która dostrzegła potencjał osób w spektrum autyzmu i zatrudnia je w swoim zespole do wykonywania pracy w obszarze testowania oprogramowania. Pracownicy firmy są kompleksowo szkoleni pod okiem specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami autystycznymi, a pracodawca dokładnie zna potrzeby i wymagane dostosowania dla każdego z pracowników. Dzięki niezwykłemu potencjałowi, zespół testerski asperIT.com jest w stanie skrupulatnie przetestować systemy informatyczne pod kątem obecności błędów w implementacji funkcjonalności, zgodności z wymaganiami funkcjonalnymi czy prawnymi i wykonać inne działania wymagające szczególnej uwagi.

Firmy korzystające z usług testerów w spektrum autyzmu dostrzegają korzyści płynące z takiej współpracy, zwracając uwagę przede wszystkim na skrupulatność, dogłębność i dokładność przeprowadzonych testów. Więcej o współpracy komercyjnej z testerami asperIT.com przeczytasz w case study z Woonity.com dostępnym na naszym blogu.

Chcesz przekonać się jak współpracuje się z osobami w spektrum autyzmu, a nie wiesz jak zacząć? Możemy przetestować Twoją stronę lub oprogramowanie. Możemy też pomóc Ci dostosować waruki pracy do potrzeb osób w spektrum. My już wiemy, że warto wspierać neuronietypowe talenty.