Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

 

 

Testowanie oprogramowania to obszar w branży IT, który z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W dobie tak dużej konkurencyjności kluczowe staje się dostarczenie aplikacji i systemów jakościowych, które pozbawione są wszelkich błędów i niedoróbek. To właśnie testerzy oprogramowania dbają o to, by spod rąk programistów wyszedł produkt w pełni dopasowany do potrzeb użytkowników. Na czym dokładnie polega testowanie, jak się je wykonuje i kto może zostać testerem oprogramowania? 

Testowanie oprogramowania – Czym jest i jakie rodzaje testów wyróżniamy?  

Jak dokładnie zdefiniować rolę testowania oprogramowania? To odrębny obszar procesu wytwarzania wszelkiego rodzaju oprogramowania, który ma za zadanie zwiększyć jakość produktu gotowego, poprzez wstępne zidentyfikowanie wszelkich błędów, niedoróbek i elementów, które mogą wpłynąć na zmniejszenie satysfakcji z użytkowania aplikacji czy systemu. 

Obszar testowania oprogramowania rozwija się z roku na rok w sposób niezwykle dynamiczny i już możemy wyróżnić kilka jego rodzajów. Testowanie oprogramowania dzieli się między innymi na: 

  • Testowanie funkcjonalne – pojawia się zazwyczaj w ujęciu czarnoskrzynkowym. Słownik definiuje projektowanie funkcjonalnych przypadków testowych jako procedurę bez zaglądania w wewnętrzną strukturę oprogramowania, nasza analiza zatrzymuje się więc na dostępnych dla oprogramowania interfejsach np. API lub GUI. Tester nie ma dostępu do informacji na temat wewnętrznej budowy oprogramowania, które testuje. Dotyczy to zarówno kodu, jak i architektury rozwiązania.   
  • Testy niefunkcjonalne są próbą odpowiedzi na pytanie „jak działa” system. Jak sama nazwa wskazuje testy niefunkcjonalne, nie odnoszą się do bezpośrednio do funkcjonalności systemu. Ten rodzaj testów skupia się na charakterystyce oprogramowania tzn. na jego zachowaniach w zdefiniowanych stanach, np. w stanie dużego natężenia ruchu, czy dużego wykorzystania zasobów infrastrukturalnych / sprzętowych takich jak: pamięć RAM, czy CPU. 
  • Testy strukturalne – testy białej skrzynki to testowanie kodu napisanego przez programistów. Głównym założeniem tego rodzaju testów jest wykonanie syntetycznej oceny pokrycia kodu różnego rodzaju testami.  

 

Wybór odpowiedniego oprogramowania – klucz do sukcesu w testowaniu  

Co jest najważniejsze w procesie testowania oprogramowania? Oczywiście wiedza, doświadczenie i kompetencje testerów. Jednak nawet najlepszy tester nie będzie w stanie zarządzać setkami testów bez zaawansowanego oprogramowania, które organizuje, automatyzuje pracę, i zapewnia powtarzalną, wysoką jakość realizacji zadań. Dlatego też aplikacje do testowania to podstawowy oręż każdego testera oprogramowania – zarówno tego manualnego, jak i automatycznego. Do najpopularniejszych aplikacji testerskich należą przede wszystkim: 

  • TestPad – Doskonale zorganizowane narzędzie, które bazuje na kompleksowych planach testów, które inspirowane są typowymi listami kontrolnymi.  
  • XRAY – Bardzo popularne w środowisku testowym oprogramowanie, które ułatwia zarządzanie testami i w wydajny sposób podnosi jakość naszych aplikacji i systemów. 
  • Zephyr Scale – Łatwe w obsłudze oprogramowanie w pełni kompatybilne z Jura, które zapewnia dużą elastyczność w zarządzaniu testami. 

Kto może zostać testerem oprogramowania? 

Branża IT od wielu lat postrzegana jest jako hermetyczne środowisko specjalistów, którzy zajmują się programowaniem, analizą zaawansowanych algorytmów informatycznych i tworzeniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, które wykorzystywane jest przez nowoczesny świat biznesu. 

I choć jest w tym ziarnko prawdy, to jednak każda gałąź IT wymaga innego zestawu umiejętności i kompetencji. A zatem tester oprogramowania to osoba, która niekoniecznie musi być biegła w kwestiach technicznych, związanych ze znajomością kodu i procesów wytwarzania oprogramowania 

Tester oprogramowania, ze względu na specyfikę pracy powinien przede wszystkim charakteryzować się rzetelnością, niezwykłą dokładnością, wytrwałością w dążeniu do zidentyfikowania każdego błędu, a także wysoko rozwiniętymi umiejętnościami analitycznymi. To właśnie te cechy, w połączeniu z doświadczeniem wpływają na wysoką jakość produktu gotowego.  

Dlaczego warto postawić na neuroróżnorodność w testowaniu oprogramowania?

Neuroróżnorodność to pojęcie, które definiuje różnorodność wynikającą z odmiennego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. Przykładem osób określanych jako neuroróżnorodne są osoby w spektrum autyzmu (w tym z zespołem Aspergera). Zachowania takich osób może nie są dla społeczeństwa do końca zrozumiałe, co jest naturalnym zjawiskiem, jednak ich sposób przetwarzania informacji można uznać za ogromną zaletę, która może zostać przekuta w mierzalną korzyść dla naszej firmy.  

Obecność osób neuronietypowych w zespołach testowych ma szereg zalet. Dodatkowe wzbogacenie zespołu o osoby w spektrum autyzmu lub zespołem Aspergera wniesie nową jakość w postaci ponadprzeciętnej skrupulatności, dokładności i spostrzegawczości, której nie osiągają osoby neurotypowe.  

Testowanie oprogramowania to złożony, powtarzalny proces, który umożliwia zwiększenie efektywności oprogramowania. To praca powtarzalna i nierzadko żmudna, która może stanowić duże wyzwanie dla osób neurotypowych. Dlatego tak istotne jest, by zwiększać jakość swojego produktu poprzez zatrudnianie osób dociekliwych, skrupulatnych i cierpliwych, łącząc jednocześnie świat biznesu i nowoczesnych technologii ze działalnością na rzecz społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju.  

 

 

Sprawdź nasze usługi testerskie

Paweł Michalski

Digital Marketing Specialist