Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Top 5 bug trackerów do śledzenia błędów na Twojej stronie internetowej

Systemy zgłaszania i śledzenia błędów stanowią bardzo istotne wsparcie w pracy nad oprogramowaniem. Dzięki nim możliwe jest skuteczne reagowanie na zgłoszenia, zarówno w kwestii zdobycia pokaźnej ilości danych na temat błędu w momencie, kiedy ten wystąpił, jak i wprowadzenia procesu naprawczego. Bugtrackery mogą raportować dane o różnej dokładności i dysponować dodatkowymi rozwiązaniami technicznymi wspierającymi podstawową funkcjonalność, np. poprzez tworzenie skutecznego środowiska pracy dla całego teamu projektowego.

Bugtrackery – przegląd możliwości, cena, korzyści z ich wdrożenia

Ceny korzystania z bugtrackerów są bardzo zróżnicowane. Istnieje wiele systemów, które dostępne są w ramach licencji General Public License, a także zamkniętego oprogramowania stricte komercyjnego. Wyróżniają się one różną funkcjonalnością i automatyzacją, a także integracją z innymi narzędziami przygotowującymi statystyki, zgłoszenia (np. w Excelu), czy powiadomienia. Bugtrackery pierwotnie wykorzystywane były przy rozwijaniu oprogramowania open-source. Ich wkład w rozwój popularnych programów jest nieoceniony – w zastosowaniach open-source pozwalały na generowanie ogromnej liczby szczegółowych raportów błędów. Do dziś to właśnie ten aspekt jest silnym walorem rozwiązań otwarto-źródłowych, jednak same bugtrackery służą także pomocą w trakcie opracowywaniu rozwiązań komercyjnych. Stanowią one skuteczne narzędzie do pracy nad bieżącymi raportami błędów i ciągłego usprawniania działania oprogramowania.

Bugtracker jako istotny element realizacji założenia programowania agile

Wiele współczesnych projektów realizowanych jest zgodnie z zasadami programowania agile. Programowanie zwinne stworzone zostało z myślą o zaspokajaniu potrzeb klienta, który w toku powstawania projektu komunikuje swoje zmieniające się oczekiwania wobec docelowego produktu. Tworzenie oprogramowania wysokiej jakości jest wpisane w zarządzanie projektami zgodnie z zasadami agile, wymaga to jednak specjalnego zaangażowania i bieżącej kontroli jakości. Każdy tester aplikacji webowychtester aplikacji mobilnych, czy cały zespół pracujący nad danym programem powinien mieć dostęp do bugtrackera.Produkcja oprogramowania wymaga dobrej komunikacji, a także udostępnieniu narzędzi, które pozwolą na sprawną wymianę kluczowych danych odnośnie do błędu w obrębie bugtrackera. Jeśli takie narzędzia udostępniałyby swoją funkcjonalność jedynie pojedynczym testerom oprogramowania, nie byłyby tak skuteczne przy pracy w zespole. Aktualnie bugtrackery dostarczają informacji na temat terminu zgłoszenia, rezultacie wystąpienia błędu, priorytetu zgłoszenia, metodzie wywoływania błędu, a także danych o osobie raportującej. Poza tym bugtracker może pozwolić na przypisanie osoby, która ma zająć się naprawą danego błędu, w celu lepszego zarządzania zasobami zespołu programistów.

Oto lista 5 popularnych bugtrackerów, które idealnie radzą sobie ze współczesnymi wymaganiami

Wśród bugtrackerów wyróżniamy te, które działają na zasadzie klient-serwer, hostowania lub architektury rozproszonej (to rozwiązanie, które jest dopiero rozwijane i nie zdobyło jeszcze powszechnego uznania). Oto pięć z nich, które są popularne, funkcjonalne i pozwalają na wykorzystanie zasobów teamu agile (w którego skład mogą wchodzić programiści, tester oprogramowania, project manager, czy eksperci z dziedziny HR i wielu innych specjalności) .

ClickUp

ClickUp to przykład oprogramowania, które stawia nie tylko na funkcjonalność, ale przede wszystkim na skuteczne zarządzanie zespołem. Program udostępnia szereg narzędzi ułatwiających przydzielanie i zarządzanie zadaniami. Jest on zintegrowany z wieloma praktycznymi aplikacjami, ułatwia komunikację i ciągle rozwija się w celu zapewniania jeszcze lepszych możliwości nowoczesnym zespołom projektowym.

Bugzilla

Jest to oprogramowanie darmowe, open-source, które wyróżnia się bardzo podstawowym interfejsem i dobrą funkcjonalnością. Bugzilla poza samym bugtrackerem może spełniać funkcję systemu wspierającego ewaluację naszych działań w obszarze danego projektu – udostępnia możliwość dodawania komentarzy i uwag w trakcie raportowania błędu. Z tego systemu korzysta m.in. LibreOffice, GNOME, Apache i wiele innych organizacji.

Mantis (MantisBT)

Bugtracker ten dostępny jest w języku polskim. Zapewnia on bardzo szeroką funkcjonalność – od powiadomień e-mail, przez raporty ze zgłoszeń w wygodnych do obsługi formatach, czy automatycznego changelogu. System wymaga wdrożenia dedykowanego serwera WWW z językiem PHP i bazę danych np. MySQL.

Jira

Jira to ikona programowania agile. Jest to narzędzie, które zostało stworzone z myślą o zespołach ceniących sobie przejrzyste i niezawodne środowisko do pracy nad zgłoszonymi błędami. Jira ułatwia tworzenie roadmapy, integruje się z wieloma zewnętrznymi narzędziami i jest dostępna za darmo w przypadku ograniczonej wersji do 10 użytkowników.

Redmine

Jest to nieco mniej zaawansowane narzędzie w kontekście pracy zespołowej od Jiry czy ClickUpa, jednak wyróżnia się bardzo prostym interfejsem, szeroką funkcjonalnością (która może być łatwo rozszerzona – elastyczność Redmine jest jednym z jego największych atutów), a także opieraniem się o kod otwarty. Jest to program darmowy.

Bugtrackery wykorzystywane w profesjonalnych zastosowaniach w praktyce

W ramach asperIT wykorzystywane są bugtrackery Mantis i ClickUP. Obydwa doskonale się dopełniają i oferują bardzo skuteczne narzędzia do pracy nad oprogramowaniem najwyższej jakości w ramach programowania zwinnego. Jednakże warto pamiętać, że wsparcie asperIT może obejmować dowolny bugtracker – większość systemów działa w sposób dosyć intuicyjny, a doświadczenie z pracy przy użyciu popularnych narzędzi, zdecydowanie ułatwia korzystanie z innych bugtrackerów.