Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Mimo że wielu pracodawców wciąż uważa autyzm za niepełnosprawność, to liderzy innowacyjnych rynków dostrzegają zalety zatrudniania osób neuronietypowych. Osoby w spektrum autyzmu często stanowią cenny wkład do zespołu, pomagają spojrzeć na projekt z nowej perspektywy, a często pod względem umiejętności analitycznych przerastają osoby neurotypowe. Zatrudnianie osób z autyzmem nie jest jeszcze trendem, jednak coraz większa ilość przedsiębiorstw zauważa korzyści wynikające z neuroróżnorodności. Dlaczego więc zatrudnianie osób z autyzmem może przynieść Twojej organizacji wymierne korzyści? I jakie to są korzyści?

Korzyści z zatrudniania osób neuronietypowych

Korzyści z neuroróżnorodnego zespołu zauważają przede wszystkim przedsiębiorstwa z branży IT. Zdolności osób autystycznych i innych osób neuronietypowych zauważają też organizacje rządowe i wojsko – programy zatrudniania zespołów składających się z pracowników w spektrum autyzmu prowadziła Izraelska Armia, australijskie Ministerstwo Obrony, a w ślad za nimi idą kolejne instytucje. Oto 5 powodów, dlaczego tak się dzieje:

  1. Osoby w spektrum autyzmu cechuje wysoka zdolność do przetwarzania informacji.
    Taka umiejętność może być wykorzystywana do znajdowania nieoczywistych zależności między zestawami danych czy do analizy dużych porcji informacji.

  2. Skrupulatność – pracownicy neuronietypowi potrafią przez długi czas utrzymywać uwagę i wykonują zadania, które dla osób neurotypowych mogą wydawać się bardzo trudne. Swoją pracę wykonują bardzo dokładnie, zwracając uwagę na każdy szczegół. W dobie rozdrobnienia uwagi pracownika, jest to bardzo cenna umiejętność, nie tylko na poziomie wydajnościowym, ale również motywacyjnym dla innych pracowników.

  3. Zdolność do wykonywania powtarzalnej pracy – nikt nie lubi wykonywać w kółko tych samych zadań, prawda? Niekoniecznie. Osoby w spektrum autyzmu na ogół lubią wykonywać powtarzalne i – dla wielu – monotonne działania. Daje im to poczucie stabilności i psychiczny komfort. Niektóre przedsiębiorstwa zmagają się z wypaleniem zawodowym pracowników wykonujących wysoce powtarzalne zadania. Zatrudniając osobę w spektrum autyzmu, można w prosty sposób pozbyć się tego zagrożenia.

  4. Lojalność – jak wyżej wspomniano, osoby w spektrum autyzmu nie lubią zmian. Jeśli więc zapewni się autystycznemu pracownikowi komfortowe środowisko pracy, można dzięki temu ograniczyć koszty wynikające z rotacji pracowników. To inwestycja, która procentuje w długim terminie dla obu stron stosunku pracy.

  5. Szczerość – neurotypowi pracownicy uciekają się do tzw. Białych kłamstw – kłamstw wynikających z uprzejmości. Cecha ta może wydawać się niegroźna, jednak białe kłamstwo może zagrozić projektowi, kiedy pracownik z uprzejmości nie będzie informował przełożonego na przykład o tym, że nie radzi sobie z wykonaniem zadania. Osoby autystyczne mają trudności w rozumieniu nieszczerych pobudek lub przekonań, dlatego są bardziej bezpośrednie i szczere w komunikacji. To bardzo cenna cecha, która pomaga w adekwatnym do kompetencji podziale zadań w zespole.

Zatrudnienie osoby z autyzmem – jak to zrobić?

W procesie zatrudniania osób w spektrum autyzmu warto wspomóc się wykwalifikowanymi tutorami, którzy nie tylko będą stanowić wsparcie dla kandydata w procesie rekrutacji, ale pomogą również przygotować organizację i współpracowników do przyjęcia osoby neuronietypowej.

W pracy w zespole neuroróżnorodnym, kluczowe jest, żeby manager zespołu rozumiał kompetencje i ograniczenia każdego pracownika. To pomaga uniknąć konfliktów. Pozwala prowadzić efektywną komunikację i w efekcie – zwiększyć wydajność i komfort każdego pracownika. Warto również zadbać o ewentualne specjalne potrzeby pracownika autystycznego, na przykład o izolację akustyczną stanowiska pracy, co w niektórych przypadkach może wpłynąć pozytywnie na wydajność. O specjalne potrzeby pracownika pomaga zadbać tutor lub terapeuta, który podczas pracy jest w stanie zidentyfikować takie czynniki.

 

 

 

Sprawdź jak możemy wesprzeć Cię w budowaniu neuroróżnorodności w Twojej firmie