Testowanie aplikacji – webowych, mobilnych czy desktopowych – jest jednym z najważniejszych etapów tworzenia oprogramowania. To moment, w którym testerzy są w stanie wykryć błędy w kodzie i zapobiec problemom, które mogą wystąpić w trakcie korzystania z przygotowanych rozwiązań. Nie trzeba jednak w tym celu zatrudniać dedykowanego zespołu QA. Zdecydowanie się na outsourcing, czyli zlecanie wykonania testów innej firmie, można znacząco ułatwić cały proces, a także ograniczyć koszty.
Na czym polega outsourcing procesu testowania aplikacji?
Typowym sposobem na wykrycie błędów w aplikacji jest wykorzystanie własnych testerów. Coraz częściej stosowaną alternatywą jest outsourcing procesu testowania aplikacji – to usługa, która polega na wynajęciu osób z zewnątrz, które zidentyfikują problemy w oprogramowaniu. W zależności od oferty możemy skorzystać z opcji takich jak testowanie aplikacji mobilnych, webowych, desktopowych, a nawet rozwiązań w chmurze. Istotnym aspektem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę, są odpowiednie certyfikaty. Organizacje, które dysponują poświadczeniami ze strony zaufanych podmiotów, takich jak ISTQB, z pewnością okażą się słusznym wyborem.
Czym powinien charakteryzować się odpowiedni tester?
Tester musi wykazywać się zestawem konkretnych umiejętności, które pozwolą prawidłowo sprawdzić wszelkie aspekty działania oprogramowania. W zależności od zastosowanych technologii oraz rodzaju produktu ważne będą kwestie takie jak testowanie manualne i automatyczne, przeprowadzanie testów eksploracyjnych, raportowanie defektów czy pisanie skryptów automatycznych. Testowanie aplikacji webowych będzie charakteryzować się nieco innym podejściem niż testowanie aplikacji mobilnych, jednak wykorzystywane techniki są bardzo podobne. Zestaw kompetencji powinny uzupełniać umiejętności takie jak przygotowanie analizy użyteczności, wydajności oraz bezpieczeństwa aplikacji, a także zdolność korzystania z narzędzi wspomagających wykonywanie testów i zarządzanie nimi.
Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing procesu testowania aplikacji?
Outsourcing testów to przydatna usługa, która umożliwia skorzystanie ze wsparcia wykwalifikowanych specjalistów w celu wykrycia błędów i optymalizacji działania aplikacji. Warto jednak skupić się na kwestiach, które odróżniają outsourcing od tradycyjnych metod. Wykorzystanie zasobów innej firmy pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, które wiążą się z inwestowaniem w specjalistyczną infrastrukturę czy zaawansowane narzędzia pracy. Nie można pominąć także kwestii przeszkolenia personelu – wdrożenie testerów w obrębie firmy niemal zawsze wymaga większych nakładów niż outsourcing.
Oferty poszczególnych usługodawców obejmują różnorodne konfiguracje pakietów testowania aplikacji. Skorzystanie z tego rodzaju wsparcia nie musi być jednorazowe – nic nie stoi na przeszkodzie, by nawiązać długotrwałą współpracę. W ten sposób można przygotować dedykowany pakiet, który będzie w pełni zgodny z wymaganiami zamawiającego, i umożliwi sprawne usuwanie błędów w oprogramowaniu.